460
1431107

Bergboms

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bergboms
(Sverige)

bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.

Stomme i lackerad metall, svart utvändigt och vit invändigt, märkta Bergbom B32, höjd 30 cm, diameter 17 cm.

Ytligt slitage.

Modellen kan vara en licensprodukt baserad på James Harvey Crates "T-C-3" för Heifetz.