461
1435991

Böcker, "Svensk Botanik af JW Palmstruch & VW Venus", 6 volymer (5+1), tidigt 1800-tal. Proveniens Estrid Ericson.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Volymer 1, 2, 5, 6, 7. Tryckt hos Carl Delén, Stockholm, 1802, 1803, 1807, 1809, 1812. Volym 3 tryckt hos Henrik A Nordström 1804. Med kolorerade kopparstick. Halvfranska band. En märkt Estrid Ericsons samling Auktionsnummer 544 Scanart Stockholm i juni 1983.

Slitage.

Proveniens

Estrid Ericsons samling, Scanart Stockholm, juni 1983, auktionsnummer 544.