519
1418825

Lucebert (Lubertus Jacobus Swaanswijk)

(Nederländerna, 1924-1994)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Nederländerna, 1924-1994)

"Izegrim"

Signerad Lucebert XII och daterad -60. Duk 110 x 90 cm.

Proveniens

Tidigare i Direktör Theodor ”Teto” Ahrenbergs samling.
Galleri Moderne, Silkeborg, Danmark.
Lars Wetterling Collection.

Lucebert är pseudonymen för konstnären och poeten Lubertus Jacobus Swaanswijk, den holländska konstnären som först blev känd som poeten för COBRA-rörelsen men senare gjorde stora avtryck med sitt expressiva måleri. Lucebert föddes i Amsterdam år 1924 och efter gymnasiet, 1938, tillbringade han sex månader vid Institute for Applied Arts. Den första utställning han deltog i var på COBRA-gruppens utställning på Stedelijk Museum, i Amsterdam 1949.

Under hela sin karriär utforskade och utvecklade Lucebert sina tvillingtalanger, poesin och konsten. I vissa fall sammanlänkades dessa, bland annat i ett stort antal bilddikter under början av hans karriär. Luceberts karriär startade explosivt med tre diktsamlingar utgivna inom loppet av drygt ett år. Senare blev tempot lugnare med samlingar som dök upp vartannat år under hela femtiotalet. Från mitten av sextiotalet och framåt råder en tystnad: det är nästan som om målaren har lyckats dränka poetens röst.

Även om det finns få tidigare exempel på oljemålningar av Lucebert, var det inte förrän 1957 som han började använda detta medium i större utsträckning. Hans produktion före 1957 dominerades av verk på papper, oavsett om det var skriven poesi eller mindre konstverk i tusch, akvarell eller gouache. Ett av huvudskälen till att arbeta som tecknare mer än som målare under den första hälften av sin karriär var en ekonomisk sådan: Lucebert hade helt enkelt inte råd med dyra material som oljefärg och duk. När han i slutet av 1950-talet sålde några verk, verkar hans drag logiskt och helt naturligt. I en intervju 1992 uppgav Lucebert att han såg sina verk på papper från tidigare i sin karriär som en förberedelse för denna nya fas: ”By experimenting, searching and following styles, I had found my own handwriting. Only then was I ready to attack the medium of oil on canvas. I knew what I wanted”. (Jens Christian Jensen. Lucebert Schilder, Nijmegen 2001, sid. 33).

Även om kvaliteten på verken från 1957 och framåt är hög anses perioden 1960-1663 vara höjdpunkten av hans karriär. Jens Christian Jensen kallar det: ”De tijd van het meesterschap” - Mästerskapets period (Jensen op cit s. 103). För första gången är Luceberts ambition inom bildkonsten lika hög som hans litterära. Det är under denna period som dialogen mellan de två disciplinerna, poesin och måleriet är som starkast. Kompositionsmässigt är Luceberts figurer från denna period harmoniska och välbalanserade, men deras utseende är högljutt, passionerat, stormigt, ironiskt och intensivt. Detta blir tydligt i den för auktionen aktuella kompositionen "Izegrim" från 1960.
Titeln ”Izegrim” kan hänvisa till ”Ysengrimus” från latinska fabler skrivna 1148 eller 1149, möjligen av poeten Nivardus. Dess huvudkaraktär är vargen Isengrim och handlingen kretsar kring räven Reynard och hur han övervinner och överlistar Isengrim. I verket tycks Cobraspråkets spontanitet och intuition komma i konflikt med en grundlig arbetsmetod och målningen är inte utförd i ett enda kreativt ögonblick, utan resultatet av en långsam process av många intensiva sessioner av bearbetning och omarbetning. Färgen appliceras, droppas, smetas, borstas, ritas och skrives, vilket ger den färdiga kompositionen en kontrasterande karaktär.

Verkets styrka är den balans som Lucebert uppnår mellan alla sina inre konflikter inom måleriet, vare sig detta är dialogen mellan poesi och bildkonst, konflikten mellan spontanitet och tanke, och samspelet mellan de visuella elementen.