543
1435383

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 300 - 132 000 EUR
92 100 - 138 000 USD
Klubbat pris
800 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)

"Två målarinnor"

Signerad Jolin och daterad 1918. Duk 81 x 100 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm, 7 december, 1960, kat. nr. 120, betitlad "Systrarna".
Stockholms Auktionsverk, Modern Art & Design, 26 april, 2012, kat. nr. 794, betitlad "Systrarna".

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Yngre svenska konstnärer", oktober - november 1918, kat. nr. 135.

Nils Palmgren, "Einar Jolin", Stockholm, 1947, omnämnd sid. 121

1960 såldes auktionens målning med titeln ”Systrarna” på Svensk-Franska Konstauktioner. Sedan dess (och kanske tidigare) tycks titeln ha vunnit allmän konsensus. Verket har beskrivits som en skildring av två systrar på soffan i Einar Jolins ateljé, något som vi nu upptäckt vara ett missförstånd. Målningen ställdes ut på Liljevalchs 1918 med titeln ”Två målarinnor” på den ikoniska utställningen ”Yngre svenska konstnärer”. Utställningen nådde stor framgång och blev hyllad i tidningarna. August Brunius skrev bland annat i en recension i Svenska Dagbladet att det var första gången på länge som vi ser ”en stor samling måleri och något [sic] skulptur, som ger en verklig föreställning om vad som rör sig i svensk konst just nu. Stort och smått, naturalism och dekorativism och expressionism; men först och sist måleri, som har något att säga, som är på samma gång bestämt av individen och av den tid vari han lever. Det finns inte längre någon anledning för oss att känna oss blyga och uppträda blygsamt vid sidan av grannfolkens prestationer […]”.

”Två målarinnor” ingick tillsammans med 24 andra verk av Jolin, men just denna tycks ha stått ut som en av konstnärens höjdpunkter. Brunius fortsatte i sin recension att skriva att ”I filmskådespelaren och de båda två kvinnliga artisterna och i porträttet av den unge herrn i överrock är färgförfiningen påfallande”. Man kan lätt förstå Brunius förtjusning över verket. Den målades samma år som utställningen 1918, ett år som Jolin mestadels spenderade i Köpenhamn efter en fyraårig period i Stockholm. Det var under 1910-talet som Jolin utvecklade sin säregna och igenkännbara stil. Han hade 1911 bildat konstnärsgruppen "De åtta" tillsammans med bland annat vännen Isaac Grünewald. De beskrev sig då som expressionister i den franska stil som de plockat upp under sina år i Paris och i Matisses skola. Dock började Jolins stil snart att utvecklas i en alldeles egen riktning, bort från expressionismens färgsprakande uttrycksfullhet mot en mer förenklad och ytmässig stilisering. Vi ser utvecklingen åt det stiliserade i ”Två målarinnor”, men vi ser också en mänsklig värme och intimitet. Om man tidigare har tolkat målningen som två systrar på besök i Jolins ateljé så tycks nu det troligare att Jolin är på besök hos två kvinnliga konstnärer och att vi ser dem sitta på soffan bland sina egna alster.

Konstnär