571
1436623

Bengt Orup

(Sverige, 1916-1996)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Bengt Orup
(Sverige, 1916-1996)

"Kinesisk dröm"

Signerad Orup. Utförd 1948. Duk lagd på pannå, 39 x 50,5 cm.

Bengt Orup är en av de svenska konstnärer som är represented på flest museer internationellt. Han utbildade sig på 1933-38 på Otte Skölds målarskola i Stockholm och akademierna Grande Chaumièr och Colarossi i Paris.
Orup var en av konstens pionjärer under efterkrigstiden i Sverige. Redan så tidigt som 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld, som anknöt till l´art concret-rörelsen.
Ytan var Orups uttrycksmedel. Under slutet av 1940-talet och början av 1950-talet skapade han konkreta målningar med ett raffinerat, enkelt spel mellan geometriska former och starka kontraster. Dessa verk - tillsammans med vad han senare åstadkom - placerar Orup i det främsta rummet bland nordiska konkretister.
I det aktuella konstverket är det lilarosa rummet upplöst och i förgrunden finner vi en figur tecknad med svarta konturer och accentuerad av starkt gul och blå färg. Verket hör till ett av hans mest intressanta och intar en särställning i hans oeuvre.
Vid sidan om sitt målande var Orup även konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk 1952-1962 och 1967-1973. I mellanperioden var han 1963-1966 knuten till Hyllinge Glasbruk i Skåne. Glaset dominerade under perioder hans verksamhet. Han formgav serviser, skålar, vaser och karaffer. Åtskilliga har blivit klassiker och är idag åtråvärda samlarobjekt.
Bengt Orup är en av de mest utställda nordiska konstnärerna på museer inte bara i Sverige utan även internationellt. Hans konst ingår i samlingarna på ett stort antal museer, bland dessa Museum of Modern Art (MoMa) i New York, Victoria and Albert Museum i London, L’Institut Tessin i Paris, Musé Curtius i Liège, Frankrike, Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Moderna Muséet i Stockholm, Skissernas Museum i Lund, Norrköpings museum, Smålands museum och Ystads konstmuseum, samt i många fler svenska, europeiska, nord- och sydamerikanska museer.

Konstnär

Född i Lindesberg 1916. Bodde och verkade från 1941 och fram till sin död 1996 i Domsten, Helsingborg. Utbildad 1933-38 på Otte Skölds målarskola i Stockholm och akademierna Grande Chaumièr och Colarossi i Paris.
Orup hörde till pionjärerna inom efterkrigsmodernismen i Sverige. Redan 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld, som anknöt till l´art concret. Ytan var hans uttrycksmedel. Under slutet av 40-talet och början av 50-talet skapade han serier av konkreta målningar med ett raffinerat, enkelt spel mellan geometriska former och starka kontraster. Dessa verk - tillsammans med vad han senare åstadkom - placerar honom i främsta rummet bland nordiska konkretister.
Bengt Orup var konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk 1952-1962 och 1967-1973. I mellanperioden var han 1963-1966 knuten till Hyllinge Glasbruk i Skåne. Glaset kom under perioder att dominera hans verksamhet. Han formgav vardagsglas, såsom serviser, skålar, vaser, karaffer. Åtskilliga har blivit klassiker och är idag samlarobjekt, t ex Strikt, Party, Stripe, Chevalier m. fl. Orup har också signerat praktfulla unika glaspjäser och skulpturer. Karriären som glaskonstnär kulminerade med att han 1968 inbjöds som visiting professor på Royal College of Art i London.