10
1371416

Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 20 000 EUR
18 500 - 20 800 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, björk och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar med motiv av pilkoger, kärve, samt urnor. Längd 115, bredd 57, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.