11
1412756

Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, amarant, rosenträ och björkrot. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av musiktroféer, festonger samt pärlor och rutmönster. Mässingskodda fotavslutningar. Längd 120, bredd 56, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Säljs till förmån för Sjöräddningssällskapet.
Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Fyra år senare ansökte Stenström om att få avlägga mästarprov, men fick avslag då ämbetet inte gillade hans önskan om att få göra provet i form av ett litet bord. 1781 blev han utnämnd till hovsnickare för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling. Trots att Stenström var sparsam med sin signatur är hans möbler omisskänneliga med de för honom karakteristiska pärl- och romborneringarna, draperihängena, urnorna, samt trofégrupperna i form av musikinstrument eller pilkoger och pilbågar. Trots sina år hos Georg Haupt utvecklade han ett mycket eget och vackert stiluttryck.