12
1412759

Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, lönn, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Upptill låda. Bakom klaff fack och sju lådor. Nedtill låda. Dekorerad med inläggningar av pilkoger, pilbåge och fackla i lagerkrans. Sidor med motiv av musiktrofé. Längd 101, bredd 47, höjd 121 cm. Nyckel medföljer.

Säljs till förmån för Sjöräddningssällskapet.
Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Fyra år senare ansökte Stenström om att få avlägga mästarprov, men fick avslag då ämbetet inte gillade hans önskan om att få göra provet i form av ett litet bord. 1781 blev han utnämnd till hovsnickare för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling. Trots att Stenström var sparsam med sin signatur är hans möbler omisskänneliga med de för honom karakteristiska pärl- och romborneringarna, draperihängena, urnorna, samt trofégrupperna i form av musikinstrument eller pilkoger och pilbågar. Trots sina år hos Georg Haupt utvecklade han ett mycket eget och vackert stiluttryck.