1103
1412564

Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Balusterformad med utsvängd mynning. Fint bemålad med emaljfärger. Motiv av eleganta damer och hjort i landskap med korgar, lingzhisvampar och frukt. Reserver innehållande blommor, frukter, lotus, groda och krabba samt fenixfågel, drake och lyckobringande tecken. Höjd 38 cm. Qianlongs märke men senare.

Skador vid mynningen, en bit saknas.

Proveniens

From the Collection of Elis Eklöf. Elis Eklöw worked for the familys import house August Eklöw (founded by his father in 1898). The company became focused on import from Asia after Elis Eköws first trip to China and Japan in 1922.