1102
1436048

Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor av rundlar i famille rosefärger. Runt brämet en meanderfris. Baksidan målad med bambu. Diameter 19,8 cm.

Förgyllningen med slitage.

Regina Krahl, Chinese Ceramics, Hallwylska Museet, Stockholm, Compare a related dish, image no 141.