14
1391064

Sekretär av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804), signerad, Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt, amarant, färgat lövträ och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Upptill låda. Klaff. Nedtill låda. Inläggningar med motiv av fält, romber och geometriskt ramverk. Signerad i liten låda till vänster bakom klaff 'GFT' samt med Stockholms hallstämpel 1782. Längd 80, bredd 45, höjd 125 cm. Nyckel medföljer.

Lagerquist, Marshall: Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska Museets handlingar 92, Uddevalla 1979, byråar nr 56 och 58. Jämför auktionens sekretär av Foltiern med byråarna av Georg Haupt, där stora fält av valnöt har valts som dekorelement.