184
1426770

Bestickuppsättning samt schatull, delvis förgyllt silver, 121 delar, 1700-tal, England.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 490 - 14 200 EUR
10 900 - 16 300 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Modell Engelsk Hanoverian 1700-1780 med råttsvanskedar, pistolhantag knivar, gafflar tre klor. På vissa gravyr med olika vapensköldar och monogram. Blandade mästarstämplar, mestadels London.
I Schatullet 36 delar.
12 matknivar ca 23 cm + 8 (tot 20 st)
12 matgafflar ca 19-19,5 cm + 8 (tot 20 st)
12 matskedar ca 20-20,5 cm + 8 (tot 20 st)
20 bordsknivar förgyllt handtag 20-21 cm
5 bordsskedar 17 cm
15 bordsskedar förgyllda 17-17,5 cm
6 bordsgafflar 15,5-16,5 cm
15 bordsgafflar förgyllda 15,5-17 cm
Totalt 121 delar med total vikt (utan schatull) 8680g.