Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
103. Golvljusstakar, ett par, troligen Italien 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
104. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
105. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
107. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. Cassoletter ett par, Frankrike omkring 1790. Louis XVI.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
110. Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Golvur, England, 1700-talets början, Barock.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
117. Bordspendyl, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
118. Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
120. Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
121. Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Skrivställ, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
128. Urna, troligen Italien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
131. Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
136. Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
137. Samovar, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
138. Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
139. Skulptur, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
142. Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711. Barock.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
144. Abraham I Drentwett, praktkanna, silver, Augsburg 1645-50. Barock.
Klubbat pris
330 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
157. Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
198. Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. Johan Petter Grönvall, vinsil, silver, Stockholm 1822.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK