Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
836. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
870. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
225. Dosa, förgylld mässing, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1144. Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
329. Tallrikar, tre stycken, fajans. Rouen, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
830. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
199. Johan Petter Grönvall, vinsil, silver, Stockholm 1822.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
137. Samovar, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
877. Vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
321. Pokal, glas, 1700-tal.
321. Pokal, glas, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
136. Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
344. Kopp med fat, porslin. Frankrike, Paris, Empire.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
348. Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
330. Kruka, fajans. Tyskland, Hannoversch Münden, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
837. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1104. Ytterfoder, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
983. Skål, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
890. Fat, porslin. Samson, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1123. Skål, porslin. Transition/Chongzhen (1628-44).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1032. Snusflaska, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
269. Matta, semiantik, Sarouk, ca 200 x 129 cm.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1153. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
320. Praktpokal, glas, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1010. Skål, pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
915. Figurin, nefrit. Kina.
915. Figurin, nefrit. Kina.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
914. Penselställ samt sigill, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
998. Träställ, 10 stycken. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1004. Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
999. Ställ, sju stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1142. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1100. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
275. Matta, Old, silke Hereke, signerad, ca 166,5 x 109 cm.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
869. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
347. Kopp med fat, porslin. Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
873. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1111. Skålfat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
324. Aleglas, två stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1136. Tallrikar, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1077. Vaser/lampor, ett par, porslin. Qingdynastin, cirka 1800.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
590. Frans Wilhelm Odelmark, "Stadsgränd Marocko".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1106. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1630/40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1116. Skål, porslin. Kina, 1900.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
902. Schatull, hardwood. Kina, Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
898. Vas, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
899. Kanna, vattendroppare och vas, brons. Ming/Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
874. Vas med lock, famille noire. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1089. Fat på ställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1046. Ställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
876. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
896. Rökelsekar, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
337. Kanna, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1018. Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
801. Rolf Jonsson, "Quartier Latin".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
841. Skål, keramik. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
271. Matta, Old, silke Hereke, ca 128 x 90 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
884. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
942. Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Figurin, turkos, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
157. Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1034. Penselbad, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1141. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
334. Skål, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK