Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
1105. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1101. Bordslampor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
990. Damura, trä och skinn. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
538. Olga Milles, Porträttmedaljong i silver föreställande Carl Milles.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
227. Sigillstamp med speldosa. 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1049. Mytologiskt fabeldjur, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1157. Ask med lock, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1117. Vas samt rökelsekar, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
331. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 27/8 1767.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
979. Fat, åtta stycken, porslin. Japan, Edoperioden, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1148. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
931. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
875. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
897. Skulptur/rökelsekar, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1155. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
322. Pokal, glas, daterad 1755.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
944. Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
984. Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1069. Tallrik, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
947. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
901. Piedestal, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
908. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
379. Brosch 14K guld med en korallcamé.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
267. Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 196 x 137 cm.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
997. Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1154. Vas, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1017. Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
558. Nils Kreuger, "Katt på mur".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1066. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1084. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1115. Skål, porslin, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
819. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1140. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
906. Plakett, nefrit. Kina.
906. Plakett, nefrit. Kina.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1040. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1145. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1109. Fat, sju stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
872. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1131. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1073. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. Carl Trägårdh, Kor i landskap.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
341. Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
350. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. Matta, semiantik, Keshan, figural, signerad, 205 x 135 cm.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK