Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
725. Johan Christoffer Boklund, "Lago di Garda".
725. Johan Christoffer Boklund, "Lago di Garda".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
948. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
948. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
888. Fat, porslin. Kina, troligen republik, med Yongzhengs märke.
888. Fat, porslin. Kina, troligen republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1113. Fat, porslin. Transition, 1600-tal.
1113. Fat, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
904. Plaketter, tre stycken, nefrit.
904. Plaketter, tre stycken, nefrit.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.
123. Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin.  Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1048. Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
1048. Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
580. Herman af Sillén, "Från Arildsläge".
580. Herman af Sillén, "Från Arildsläge".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
1125. Skålfat, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1125. Skålfat, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
374. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Fauna Danica', Danmark, 1900-tal.
374. Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Fauna Danica', Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
119. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
845. Skål, keramik. Södra Songdynastin (1127-1279).
845. Skål, keramik. Södra Songdynastin (1127-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
864. Vas, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
864. Vas, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
401. Armband svärtat gjutjärn med en camé av gjutjärn och stål.
401. Armband svärtat gjutjärn med en camé av gjutjärn och stål.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
933. Dosa, metallarbete, Japan, 1800-tal.
933. Dosa, metallarbete, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
285. Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 203 x 141-145 cm.
285. Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 203 x 141-145 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
803. Robert Thegerström, Vinterlandskap.
803. Robert Thegerström, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975. Okänd konstnär, färg och tusch på papper, 1800-tal.
975. Okänd konstnär, färg och tusch på papper, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1143. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1143. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
806. Carl Emil Lund, Syende kvinna i grönskan.
806. Carl Emil Lund, Syende kvinna i grönskan.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
774. Caspar Netscher Hans efterföljd, Köksbestyr i lampans sken.
774. Caspar Netscher Hans efterföljd, Köksbestyr i lampans sken.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
20. Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
20. Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
131. Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko.
131. Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
198. Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.
198. Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
696. Louis Ernest Barrias, Job på en bädd av aska.
696. Louis Ernest Barrias, Job på en bädd av aska.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
89. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
302. Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm.
302. Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
79. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
421. Armband odlade pärlor.
421. Armband odlade pärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
193. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1091. Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1091. Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
108. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
274. Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm.
274. Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
73. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
73. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm.
291. Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
118. Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.
118. Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. Gilbert William Gaul, Landskap med flod.
765. Gilbert William Gaul, Landskap med flod.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
277. Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm.
277. Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
626. Ludvig Frid, "Änglar".
626. Ludvig Frid, "Änglar".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
881. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Yongzhengs märke.
881. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1099. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1099. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. Anna Gardell-Ericson, Vallflicka vid vattendrag.
599. Anna Gardell-Ericson, Vallflicka vid vattendrag.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
882. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis märke.
882. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis märke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK