230
1433413

Bänkalängd, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 221 x 59 cm, Skåne, 1700-talets sista kvartal

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Bara eller Oxie härad. Röd botten med fem stora polykroma dubbelstjärnor, små stiliserade blommor och andra ornament. Viggmönstrad bård.

Abrash. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar, hål.

Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, häftet 2, Malmö 1916, plansch 68; och "Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län" utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 1, Malmö 1924, plansch 47.