229
1433420

Åkdyna, "Den innelykta fågeln", flamskväv, ca 52 x 67 cm, Skåne 1700-talets sista kvartal

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Troligen Harjagers eller Torna härad. Mörkbrun botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med fågel och blommor omgivna av olika blommor. Med montering ca 59 x 76 cm.

Monterad. Ställvis slitage, smärre lagningar.

Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 218, 271.