342
1438950

Kopp med fat, porslin. Empire, Frankrike, Darte Freres. Med porträtt föreställande Karl XIV Johan.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Mittmedaljong med porträtt i grisaille, på vardera sida av hänkeln vapenkartusch, rik förgylld dekor, fatet med slinga med eklöv och ekollon. Koppens höjd 11 cm. Fatets diameter 16,5 cm.

Slitage. Fatet med omförgyllt undersidesnagg.

Proveniens

Från Jägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling, Torps Egendom, Västergötland.
Nils Hultmark var son till Jägmästare David Hultmark, bror till Emil och Richard Hultmark, vilka samlade asiatisk keramik och konsthantverk, samtliga var medlemmar av ‘Kinaklubben’ i Stockholm under 1920-talet tillsammans med Carl Kempe (1884-1967), Ivan Traugott (1871-1952), och kronprins Gustav Adolf. Bröderna är välkända samlare I Sverige och byggde upp sina samlingar under den gyllene eran för europeiskt samlande. Nils och Inga-Lill hade också stort konstintresse och var således frekventa besökare på Stockholms auktioner och gallerivsiningar där de såg till att utöka den ärvda samlingen med välvalda objekt.

Inköp Bukowskis, 2002, Auktion 0526, lot no 1455.