343
1438953

Kopp med fat, porslin. Frankrike, 1800-tal, märkt Mre Imp le de Sèvres.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

I form av en svan. Koppens höjd 9 cm. Fatets längd 15,5 cm.

Förgyllnignen med lite slitage.

Proveniens

Från Jägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling, Torps Egendom, Västergötland.
Nils Hultmark var son till Jägmästare David Hultmark, bror till Emil och Richard Hultmark, vilka samlade asiatisk keramik och konsthantverk, samt medlemmar av ‘Kinaklubben’ i Stockholm under 1920-talet tillsammans med Carl Kempe (1884-1967), Ivan Traugott (1871-1952), och kronprins Gustav Adolf. Bröderna är välkända samlare i Sverige och byggde upp sina samlingar under den gyllene eran för europeiskt samlande. Nils och Inga-Lill hade också stort konstintresse och var således frekventa besökare på Stockholms auktioner och gallerivsiningar där de såg till att utöka den ärvda samlingen med väl utvalda objekt.