332
1409470

Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bukig form med en rosengren som slingrar runt kroppen i relief. Märkt MB E för Ehrenreichs period. Signerad BL möjligen drejaren Bomkertel. Signerad MB, möjligen målaren Jonas Malmberg. Höjd 22 cm.

Retuscher, ifyllda nagg.

Proveniens

Från Josef Sachs samling. Josef Ernst Sachs (1872-1949), svensk affärsman och grundare av varuhuset NK, vars verkställande direktör han var 1915–1937. Under första världskriget var han av regeringen, tillsammans med Eric Trolle, utsedd att sköta Sveriges kommersiella förhandlingar med centralmakterna. Jämte sin svåger Artur Thiel donerade han medel till det 1911 uppförda Sachsska barnsjukhuset i Stockholm.

Se Katalog över Josef Sachs samling av konsthantverk och konst, sid 47, föremål nummer 258.