285
1432025

Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 203 x 141-145 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljust kamelhårsfärgad botten med polykroma blommande träd, hjortfamilj, harar, änder och andra fåglar. Bred benvit huvudbård med blommande träd, tigrar, harar och fåglar. Baksidan med påsydd etikett från Irano Swedish Company.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga hål, lagningar. Långsidorna med trampveck.