284
1435927

Matta, antik, Sivas silke, Turkiet, ca 172 x 133 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom dekor av nisch, kolonner, takkrona och stiliserade blommor. Bred blå huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, revor, lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck och skador. Ställvis skör.