944
1422819

Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
457 - 640 EUR
485 - 680 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått med motiv av fyrkloade drakar bland växter. I mittmedaljongen lotus, trädgårdsklippa samt blommande körsbärsträd. Diameter 23 cm.

Mistor, slitage.

Proveniens