990
1441399

Damura, trä och skinn. Tibet, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361 - 542 EUR
383 - 574 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den lilla trumman är tillverkad av trä med metall och läder klädd i båda sidorna. De två slagfästena är fastsatta i mitten med textilband. Diameter trumma 7,5 cm. Längd hänge 51 cm.

Slitage.

A damaru is a small two-headed drum, used in Hinduism and Tibetan Buddhism.