946
1422808

Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
542 - 723 EUR
574 - 766 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundad skål på hög fot med band om livet. Dekor i famille rosefärger med motiv av blommor ovan vågformationer. Höjd 12,5 cm. Diameter 16,5 cm.

Slitage.

Proveniens