188
1429696

Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Invändigt förgylld, cylindrisk, på fyra tassfötter, slät med snås och pärlstavskanter, rakt trähandtag med tapp, på locket ros. Graverade ägarinitialer undertill. Även locket med stämplar. Höjd 12,5 cm, vikt 307 g.

Handtag något skadat i längst ut och saknar knopp.
Handtaget vickar något.
Obetydliga strödda skrapmäken.
Ett par mindre nagg på locket.
Står något ojämnt, dvs den vickar lite (men mindre än 1 mm).
God kondition.