224
1423249

Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 180 - 7 060 EUR
6 450 - 7 370 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval med dekor av fält med graverad guillochée-mönster av blommor samt ramverk i trefärgat guld. Stämplad B&M under krona samt fransk kontrollstämpel, använd från 1838. Längd 8 cm, bredd 6 cm, höjd 3,2 cm. Vikt 154,1 g.