233
1413146

Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Skytts eller Bara härad. Mörkbrun botten med polykromt mönster av lejon i krans och stora stiliserade blommor.

Något slitage, lagningar. Senare bakstycke.

Se Willborg, Peter: Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, plansch 17.