234
1433414

Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 105 x 46 cm, omkring 1790-1810

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.

Delvis senare bakstycke, jämnt blek. Något slitage, obetydliga hål. Långsidorna med smärre skador.

Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.