Skytts eller Bara härad. Mörkbrun botten med polykromt mönster av lejon i krans och stora stiliserade blommor.
Något slitage, lagningar. Senare bakstycke.
Se Willborg, Peter: Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, plansch 17.