Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.
Delvis senare bakstycke, jämnt blek. Något slitage, obetydliga hål. Långsidorna med smärre skador.
Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.