236
1433419

Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 105 x 52 cm, Skåne, 1800-1830

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Torna eller Bara härad. Mörkbrunmelerad botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med bebådelsescen krönta av änglar och omgivna av olika blommor.

Ställvis något slitage, lagningar. Kanter med smärre skador.

Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län" utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 217, 270.