237
1433412

Åkdyna, rölakan, ca 108,5 × 50 cm, Oxie härad, signerad LNS SPD NLS, från omkring 1800-1825

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stora polykroma stjärnor. Viggmönstrad bård.

Något slitage, lagningar. Skadade kanter.

Tilläggslista

Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.

Meister, Anna (red.), Lilli & Prinsen: 100 år av hemslöjd och textil konst, Carlsson, Stockholm, 2012, Kat. nr. 1