239
1421642

Vävd tapet, "Messalinas död", gobelängteknik, ca 312 x 220 cm, Frankrike/Flanderna, 1600-tal

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stor polykrom scen med kejsarinnan Messalina av Roms död skildrad. Fodrad.

Ställvis hårdare slitage, något smutsig, lagningar och ivävningar. Nedskuren, senare lisière.

När Messalina konfronterats om anklagelserna av högförräderi mot sin make kejsare Claudius, tog hon sin tillflykt till trädgårdarna i Lucullus. Pretoriangardet konfronterade kejsarinnan där och hon erbjöds möjligheten att själv avslutat sitt liv. Då detta blev henne övermäktigt blev hon nedhuggen av en av officerarna i gardet.