26
1421623

Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Halvmåneformat bord med skiva av grå kalksten. Överkragade ben med bladhölstrade anfanger, sarg dekorerad med lagerstav, pärlstav och hörnfleuroner. Fotkryss med urna och festong. Längd 91, bredd 45, höjd 82 cm.