27
1437089

Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bronserat och förgyllt. Halvmåneformat på fyra insvängda ben. Sargen med snidad dekor av bladsnitt, pärlstav och fleuroner. Svängt fotkryss med urna. Skiva av grå kalksten. Längd 97, bredd 50, höjd 80 cm.

Proveniens