292
1434525

Matta, semiantik, Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 328,5 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament med arabesker, rovdjur, hjortar, blom- och palmettslingor samt kartuscher med inskriptioner. Rödbrun huvudbård med molnband, stiliserade blommor och stora kartuscher med inskriptioner. Innerbårdernas ena hörn med inskription i stjärna: Mahmoud Jabarzade Ghalibafian.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador och lagningar. Långsidorna med trampveck, sidorna med skador.