293
1434568

Matta, semiantik Isfahan, part silk, signerad Eshan doust, ca 226,5 x 126 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten i silke med polykroma mönster i ull föreställande blommande träd och fåglar och bockar. Benvit huvudbård med fåglar, harar och bockar. Silkevarp

Abrascher. Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, slätväven med smärre skador.