628
1433632

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Herkulesfontänen, Drottningholm slott

Monogramsignerad och daterad 1927. Pannå 45 x 50 cm.

Prins Eugen har här skildrat en vacker sommardag i Drottningholms slottspark. I centrum ser vi den välkända Herkulesfontänen, formgiven av Nicodemus Tessin den yngre, omgiven av besökare som strosar kring den eller sitter och vilar på bänkar. Det var här, på Drottningholm Slott, som prinsen 62 år tidigare föddes 1 augusti 1865.