627
1444549

Endis Bergström

(Sverige, 1866-1950)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Endis Bergström
(Sverige, 1866-1950)

Ung Parisiska

Signerad Endis Bergström och daterad 1893.

Endis Bergström var bara 21 år när hon 1887 inledde sina studier vid Académie Colarossi i Paris, och tiden i Frankrike formade henne mycket som konstnär. Efter ett par år flyttade hon hem och fortsatte studierna som elev hos Richard Bergh vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, bara för att sedan återvända till Paris. Det var här hon utvecklade sin konstnärliga frihet.

Endis Bergström var inte bara en begåvad landskapsmålare utan också en driven porträttmålare - vilket hon visar till fulländning i auktionens målning som är utförd i Paris 1893.