671
1438817

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 840 - 2 770 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

Blomsterplockande barn i skärgårdslandskap

Signerad Victor Forssell. Pannå 60 x 50 cm.

Proveniens

Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner AB, auktion 462, "Höstauktion", 25 ‑ 26 oktober 1988, kat. nr 68.

SAK, "Minnestutställning Victor Forssell", Konstnärshuset, Stockholm, 1950, kat. nr 120.

Viggo Loos, Sveriges allmänna konstförening, Publikation LX Victor Forssell, 1951, jämför med målning avbildad s. 125.