726
1427951

Bengt Nordenberg

(Sverige, 1822-1902)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Bengt Nordenberg
(Sverige, 1822-1902)

"Nattvardsgång i svensk lantkyrka"

Signerad B. Nordenberg och daterad Ddf. 1854. Kantförstärkt duk duk 133 x 172,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 548, 27-30 maj, kat nr 198.

Ann-Marie Elmqvist, "Bengt Nordenberg. Folklivsmålaren", 1994, jfr omslagets bild (Nasjonalgalleriet, Oslo), omnämnd s. 233-243.

Denna målning "Nattvardsgång i svensk lantkyrka" (1854) föreställer nattvardsgången efter luthersk ritual. Prästen står vänd mot församlingen med patenen i handen och uttalar: "Herrens frid vare med Eder." Församlingen sjunger "O Guds Lamm", varefter nattvardsgästerna går fram till altarringen, där herrskapsfolket redan knäböjt. Bakom dem väntar den enbente soldaten samt en blind man ledsagad av en ung flicka. Förebilden till prästen, officianten, var Samuel Adrian, predikant i Huskvarna 1842-1856, beskriven som "en verkligt from, av Guds nåd påverkad man". Nordenberg lärde känna Adrian sommaren 1850 då den unge konstnären var ute på vandring för att söka motiv. Ett par år senare återvände Nordenberg till Huskvarna för att föreviga vännen Samuel Adrian som en "patriark med grånande lockar".
Bengt Nordenberg använde sig ofta av flera olika förebilder till sina interiörer, så även i denna målning. Kyrkorummet i målningen "Nattvardsgång i svensk lantkyrka" är en sammanslagning av detaljer från flera olika kyrkor. Det går således inte att peka ut en enda kyrka som varit förebild för målningen. Altaruppsatsen är av den typ som finns på flera platser, påpekar Elmqvist, till exempel i Slätthögs kyrka i Allbo härad i Småland. Den vackra predikstolen är utförd i barockstil och förebilder finns i flertalet blekingska kyrkor. Malmkronan, som placerats på triumfbågen mellan koret och långhuset, är hämtad från Akers kyrka, dock utan den ursprungliga så kallade "örnryttaren" som ersatts av den mer passande ängeln.
På samma sätt som konstnären använt sig av olika kyrkor som förebilder är även kyrkobesökarnas dräkter hämtade från olika socknar och Nordenberg har själv påpekat att han inte var så noga med "costymerna". Vidare har han frångått den så kallade hustavlans fasta ordning, det vill säga vilka ordningsregler som gällde i och utanför kyrkan avseende kyrkobesökarna. Elmqvist skriver: "Som exempel på att Nordenberg frångått hustavlans fasta ordning i målningen "Nattvardsgång i svensk lantkyrka" har han avbildat kvinnor framme till höger i koret, den enbente soldaten går fram till nattvarden före kompanichefen, männen sitter eller står på den norra kvinnosidan […]”
Nordenberg hade aldrig för avsikt att måla en ur alla hänseenden korrekt kulturhistorisk bild - ambitionen låg snarare i att återskapa en konstnärligt fulländad målning där kyrkfolkets vördnad inför nattvarden förmedlades. Mot bakgrund av Ann-Marie Elmqvists grundligt uförda forskning om målningen "Nattvardsgång i svensk lantkyrka" måste den anses som en av Bengt Nordenbergs allra främsta målningar där hela hans konstnärskap förtjänster och kvaliteter kommer till uttryck.

Konstnär

Bengt Nordenberg var en svensk bildkonstnär född i Jämshög, Blekinge. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på resor till Düsseldorf, Paris och Italien. Nordenberg bodde från 1860 i Düsseldorf och tillhörde Düsseldorfskolan tillsammans med svenskarna Carl d’Unker, Killian Zoll och Marcus Larson. Nordenberg är främst känd för sina genremålningar och folklivsbilder med motiv hämtade från Dalarna, Blekinge och Skåne. Hans konst är väl representerad på såväl Nationalmuseum som Göteborgs konstmuseum. I hans motivkrets återfinns både interiör- och exteriörbilder, kyrkomålningar och altartavlor. Hans kompositioner är skickligt sammanställda och människoskildringarna träffande. Målningar som genom sin detaljrikedom och återgivande av seder och bruk, om även romantiserade, är av ett stort kulturhistoriskt intresse. Scenerna är skickligt komponerade och figurerna väl karaktäriserade.
Representerad på Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm samt i landsortsmuseer.