748
1439749

Axel Borg

(Sverige, 1847-1916)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Axel Borg
(Sverige, 1847-1916)

"Marstrands fästning från Koön"

Signerad Axel Borg. Duk 45,5 x 64 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, 26 maj 2005.
Åmells, 20 februari 2006.

Axel Borg inledde studier vid Konstakademin i Stockholm efter studierna vid den så kallade Örebroskolan under ledning av Hermelin, Arsenius och Lagerholm. Han reste 1875 till Paris tillsammans med kollegor som Hagborg och Pauli, och där skulle han stanna i tre år. Där blev han en centralfigur den svenska konstnärskolonin.

I detta verk har han skildrat Koöns karakteristiskt steniga landskap med Carlstens fästning på Marstrandsöns högsta topp i bakgrunden. Carl X Gustaf uppförde fästningen 1658 som försvarsanläggning efter freden i Roskilde då Bohuslän blev svenskt.