764
1444560

Oscar Matthiesen

(Danmark, 1861-1957)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Oscar Matthiesen
(Danmark, 1861-1957)

New York, Hudson river

Monogramsignerad och daterad 1925.

Kunstnerforeningen, 18 november 1926, kat. nr 414.
"Oscar Matthiesens retrospektive udstilling" 29 augusti - 14 september 1936.
"Oscar Matthiesens retrospektive udstilling”, Den Frie Udstillingsbygning, april - maj 1951, kat. nr 42.

Oscar Matthiesen, född 8 juli 1861 på Schloss Gottorf i Schleswig, död 28 december 1957 i Ordrup, Köpenhamn, var en dansk konstnär och skriftställare. 1893 utsågs han till kommissarie för den danska delen i The World Fair Chicago.

Bland Matthiesens mest kända verk märks den 5 x 10 meter stora oljemålningen "Svenske Officerer rider i Bad" som han utförde 1906 till Dragonmuseet i Ystad. Tavlan finns numera placerad på Ystads konstmuseum.