797
1243615

Charles Francois Daubigny, tillskriven

(Frankrike, 1817-1878)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
(Frankrike, 1817-1878)

Sommarlandskap med kor

Signerad Daubigny och otydligt daterad -57(?). Olja på uppfodrad duk 42 x 52 cm.

Proveniens

Comte M. d'Arquian; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 341, "Vårauktionen", 6 - 8 april 1949, kat. nr 114; Nils Wendel (förvärvad på ovanstående auktion); Privat samling.