798
1431585

Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

Modell med blommor i håret

Signerad H. Hirsch. Duk 62 x 43 cm.

Proveniens

Arkitekt Carl-Otto och Ellen Hallström.
Nybrogalleriet, Stockholm, inköpt av nuvarande ägare 8 november 1975 (originalkvitto medföljer)

Judiska Museet, Stockholm, "Cher Monsieur - Fatala Qvinna", 30 mars-18 oktober 2009.