Kan inte nå servern
799
1433125

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
5 000 000 - 6 000 000 SEK
441 000 - 530 000 EUR
460 000 - 552 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"I lövsprickningen"

Signerad Carl Larsson och daterad Paris 1881. Duk 50 x 61 cm.

Proveniens

Magaliff Konst och Antikhandel, Stockholm.
Fru Elna Pousards samlingar, Stockholm.
Bukowski Konsthandel, Stockholm (såld till tidigare ägare).
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 554, "Höstens Klassiska Auktion", 24 november 2009, kat. nr 69A.

Utställningar

Nordiska utställningar i Göteborg, 1881.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst”, 16 mars – 16 maj 1945, kat. nr 295 (under titeln ”Trädgård med skulpturer, Paris”).
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson 100 år - Minnesutställning", 1953, kat. nr 30 (då tillhörande Fru Elna Pousard)
Nationalmuseum, Stockholm, ” Carl Larsson”, 7 februari – 10 maj 1992, kat. nr 28.
Göteborgs Konstmuseum, ”Carl Larsson”, 7 juni – 30 september 1992, kat. nr 28.

Litteratur

Georg Nordensvan, "Carl Larsson I. 1853-1890", SAK, 1920, omnämnd sid 70-71 (under titeln "I vårsprickningen").
”Carl Larsson. Skildrad av honom själv i text och bilder. En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons”, 1952, avbildad helsida i färg sid 64-65.
"Bukowski 100 år. 1870-1970", avbildad sid 87.
”Carl Larsson och hans Värld. Med bidrag av Görel Cavalli-Björkman och Bo Lindwall”, 1989, avbildad halvsida i färg sid 18.
”Carl Larsson” (utställningskatalog, Nationalmuseum), 1992, avbildad halvsida i färg sid 64.
Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson. Signerat med pensel och penna”, 1999, avbildad i färg sid 34, upptagen i katalogdelen under år 1881, sid 17 som nr 80.

Övrig information

”Ty detta ruckel, som är förfärligt under den kalla tiden är en idyll under den varma. Tänk dig trädgården med aprikosträn, vinrankor, syrenbuskar, allehanda blommor och sallader, samt en liten stilfull suphörna där Herrar Skandinaver kunna njuta av den härligaste utsikt över Paris och oantastade våga spotta på de förbigående.”

Så beskrev Carl Larsson sin ateljéträdgård i Montmartre i Paris i ett brev till August Strindberg 17 februari 1881. Konstnären hade sedan några månader varit bosatt i den franska huvudstaden och nu höll vintern på att gå över till vår. I ”I lövsprickningen” fångar han just vårens efterlängtade återkomst i ateljéträdgården. I förgrunden ser vi en stol där någon nyss tycks ha suttit. En bok ligger uppslagen på stolen bredvid vilken en korg står placerad i vilken vi skymtar en solhatt samt nyss plockade blommor. Man får upplevelsen av att personen som suttit där när som helst ska återvända och ta upp parasollet som vilar uppslaget mot stolen.

Det är tydligt när man betraktar ”I lövsprickningen” att Carl Larsson behärskade den nya franska realismen mycket tidigt i karriären. Från och med 1870-talet började de unga konstnärerna i allt större utsträckning att förlägga sina utlandsstudier i Frankrike till skillnad från sina äldre kollegor vars skolning skett i Tyskland. I centrum för den nya stilen var friluftsmåleriet, även kallad plein air, där konstnärerna lämnade sina verkstäder och började måla utomhus. Nya produkter som exempelvis färdigblandad färg på tub möjliggjorde det för konstnärerna att lämna sina ateljéer och röra sig fritt i staden och naturen med sina redskap. I ”I lövsprickningen” använder sig Carl Larsson sig av en matt och sval färgskala med toner i brunt, blått och grönt. Denna tonalitet präglade en stor del av den nya franska stilen som han utforskade. Man hittar den hos bland annat konstnärer som Jules Bastien-Lepage och Jean Charles Cazin. Larsson kontrasterar samtidigt den matta färgskalan med detaljer i starkare färger som den gröna färgen i träden och de små röda blommorna på marken:

Carl Larsson hade anlänt till Frankrike 25 november 1880 och sex dagar senare skriver han så här till sina föräldrar.
”Kära föräldrar! Nu är jag hitkommen! Min själ jublar, får se huru länge – åtminstone till pengarna tagit slut. Här är förskräckligt ondt om atelierer, men jag har lyckats fått fatt en för 800 francs om året. Det är egentligen endast en glasveranda med tillhörande 3:ne rum och en trädgård. Jag antar der kommer bli förfärligt kallt men jag får skaffa mig en god kamin.”

Carl Larssons hårda och kalla vinter i den parisiska ateljén adderar till atmosfären kring ”I lövsprickningen” då den blir laddad med personlig betydelse för konstnären. Äntligen låg vintern bakom honom och nu skulle han få njuta av vårsolen i trädgården.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer