827
1411349

Kanna, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 370 - 1 830 EUR
1 450 - 1 930 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med uppsvängd hänkel och pip, dekor i underglasyrblått med motiv av krysantemum och lotus. Höjd 24 cm.

Glasyrnötning.

Proveniens