939
1432284

Vas, porslin. Qingdynastin.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 810 - 2 260 EUR
1 910 - 2 390 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Vas, porslin. Qingdynastin.

Balusterformad med band strax under mynningen, djupt röd glasyr. Insidan och botten med s.k. geglasyr. Höjd 32,5 cm.

Nedslipad hals. Krackelyr. Fotring och mynning med nagg.

Proveniens

From the Collection of Dentist Gunnar Nygren, (b. 1912). Gothenburg, thence by descent.